O nadačním fondu
O Nadačním fondu Wheelcat
Nadační fond vznikl v roce 2014 na podporu osob s tělesným postižením. V první fázi přispíval na různé pohybové pomůcky, stavební úpravy bytů apod. V roce 2022 došlo k zásadní změně komu a na co jsou příspěvky poskytovány, změnil se i cíl fondu. Změny vedou k ještě vyšší transparentnosti a jednoduchosti. Peníze nepůjdou na účty společnostem soukromého sektoru nebo žadatelům přímo, ale obecně prospěšným společnostem, samosprávným úřadům a jiným primárně nevýdělečným institucím nebo organizacím, jejichž služby chce příjemce žádostí o příspěvek využít. Je to zároveň důkaz, že peníze půjdou skutečně na účel, který je zamýšlen.
Cílem fondu je soustředit se na psychickou pohodu osob s tělesným postiženým, a to dvěma způsoby:
- příspěvek na rekondiční pobyt - kvůli transparentnosti se příspěvek poskytuje pouze pro pobyty v zařízeních obecně prospěšných společností, případně jiných primárně nevýdělečných institucí
- příspěvek na bydlení - kvůli transparentnosti se poskytuje příspěvek jenom pro nájemné bytů ve vlastnictví města / městské části
Zjednodušeně řečeno, cílem je zamezit dosažení pocitu bezvýchodné situace při finančně existenčních problémech, dále pak poskytnutí možnosti odpočinku změnou prostředí. Obsáhlejší vysvětlení pro dárce následuje...
Jak přispět nebo požádat o příspěvek se dozvíte zde.
Každý vozíčkář má vzhledem ke svému postižení doprovodné zdravotní problémy. Jedním z možných řešení je účinná rehabilitace, na kterou pojišťovny částečně přispívají, respektive na pobyty s rehabilitačním zaměřením. Cílem by mělo být, aby měl každý tělesně postižený možnost minimálně jednou ročně takový pobyt absolvovat, a to hlavně z toho důvodu, aby narušil rutinu každodenního života, změnil prostředí, změnil lidi, které každý den potkává, a vlastně tak čerpal duševní dovolenou.
Být vozíčkářem je i finančně extrémně náročné, když vezmeme v úvahu limity zapojení do pracovního procesu, pořád mají v průměru o 10 až 20 tis. Kč měsíčně vyšší výdaje, než zdravý člověk (pokud rozpočítáme nutné stavební úpravy bytu, specializované pomůcky, nový vozík každých 5 let, úprava osobního automobilu, u tetraplegiků nutnost několikrát týdně osobního asistenta). Nebýt četných příspěvkových organizací, bylo by to těžko zvládnutelné. Osoby, které na příspěvky nedosáhnou, se mohou rychle ocitnout na okraji společnosti a mohou končit v insolvenci. Z příjmových položek bývá často největší invalidní důchod. Je běžné, že městské části nabízí bezbariérové byty s regulovaným nájmem. Příspěvek na bydlení by měl sloužit k tomu, aby se člověk v bezvýchodné finanční situaci mohl soustředit na jiné věci, než z čeho zaplatí příští nájem.
Změna účelu, na co mohou být příspěvky využité, souvisí i se změnou náhledu na to, co si myslím, že je důležité. Není to ani tak možnost moci si pořídit, co potřebuji, je to o tom v životě duševně nestrádat. Lidé s tělesným postižením trpí duševními problémy v diametrálně větší míře, než zdraví jedinci. Zkušenost mě naučila nesoudit spokojenost vozíčkáře podle toho, jak působí na nějaké zájmové veřejné akci, ale jak se cítí v momentě, když pak přijede domů a není už středem pozornosti.
Principy fondu
Fond je od počátku založen na následujících principech:
- žádné citové vydírání
- maximální transparentnost
- minimální administrativní náklady
Co to znamená v praxi?
Žádné citové vydírání
Nebo alespoň minimální. Pokud přispějete, budeme rádi, pokud ne, tak ne. Nebudeme sem dávat žádné dojemné příběhy, každý obdarovaný má dle mého názoru nárok na soukromí a důstojnost.
Chtěl bych se co nejvíce vyvarovat chování pouličních výběrčích příspěvků, kteří vám vylíčí nějaký smutný příběh, a když jim řekněte, že nebudete přispívat na ulici organizaci, o které nic nevíte, tak vám ještě řeknou "A to vážně nechcete přispět na opuštěné děti?".
Maximální transparentnost
Účet nadace je založený tak, aby mohl každý sledovat, kolik se už vybralo peněz, a kam výsledně směřovaly. Bohužel neovlivním to, že na výpisu bude zobrazeno jméno přispěvatele s částkou, proto to prosím berte v úvahu. Veškeré výdaje jsou koncipovány tak, aby odchozí platby šly přímo na účet cílové obecně prospěšné společnosti, úřadu nebo jiné neziskové organizace. Peníze tedy nebudou chodit na účet konkrétním postiženým osobám z důvodu, aby byla minimalizována zneužitelnost vynaložených prostředků.
Minimální administrativní náklady
Pomineme pouliční "sbírky", které jsou často koncipované tak, že na administrativu jde cíleně 90 - 95 % vybraných prostředku. Nadační fondy, nadace a jiné příspěvkové organizace si nechávají na administrativu okolo 30 % z vybrané částky. Přispěvatel se to většinou nijak nedozví, protože účty nebývají transparentní. Na administrativu tohoto nadačního fondu je vyčleněno 10 % z odeslaných příspěvků. Ke každé odchozího položce z transparentního účtu odejde 10 % na administrativní účet, a to je vše. Proč tak málo? Fond nevznikl proto, aby dal práci lidem, kteří ho spravují. Fond vznikl proto, aby pomáhal potřebným. Jsem přesvědčený, že díky maximální jednoduchosti ve způsobu, na co můžou být příspěvky použity, a díky předem definované výši příspěvku mohou být náklady na administrativu takto nízké.
Pavel Podgorný,
předseda nadačního fondu
email: pavel(at)podgorny.cz ((at) prosím nahraďte @)
- Nadační fond Wheelcat
- Sídlo: Nad kolonií 693/29, Podolí, 140 00 Praha 4
- IČ: 03620603
- spis vložený v nadačním rejstříku vedeném u Městského soudu v Praze v oddílu N, vložce číslo 1186